book tzridut
לצפיה בתרגיל מהספר

צרידות - למדו כיצד לרפא את קולכם וליהנות מקול בריא וצלול

נירה גל

דיונון 2010

"נירה גל אספה את הידע והניסיון העצומים שהיא צברה במשך השנים והביאה אותם לכתב בצורה דידקטית ומאירת עיניים. בלב שלם אני ממליץ על ספר זה לטיפול בצרידות, לשמירה על קול בריא וצלול וכן לכל העוסקים בדיבור ובשירה.

            ד”ר בני נגריס, רופא למחלות אף, אוזן, גרון וקול

זהו ספר עבודה מעשית הכולל מגוון רב של תרגילים לריפוי ולהבראת הקול - לפי שיטתה המיוחדת של נירה גל. שיטה זו מבוססת על הקניית הרגלים נכונים ועל ארגון גופני נכון: יציבה, ישיבה, הליכה והגמשת כל האיברים הדרושים להפקת קול נכונה. כאשר האיברים הללו עובדים עם הנשימה באופן תקין ובהרמוניה מלאה, הקול נשמע נקי, בריא וצלול.

 

הספר מלווה בתמונות הדגמה ובאיורים אנטומיים אשר מקלים מאוד על הבנת התרגילים. כל אחד יוכל לבחור את התרגילים המתאימים לו ביותר, לבצעם בקלות ולהבריא.

  • כריכה רכה
  • 222 עמודים

book koli
לצפיה בתרגיל מהספר

קולי זה אני: המדריך השלם לפיתוח קול

לולה שנצר, נירה גל

יוזמות הייליגר 2003

הספר הוא המדריך המקיף והרחב ביותר בפיתוח קול ודיבור. הספר מיועד לזמרים, לשחקנים, למורים, לאנשי תקשורת, לאישי ציבור - ולכל מי שקולם משמש את עיסוקם, עבודתם ומקצועם.

מטרת הספר היא לעזור לאדם לאמן ולהכיר את גופו ואת פעולתו הנכונה, כדי שיוכל להבין ולשלוט בטכניקה הקולית המודרנית, בדיבור ובשירה לפי יסודות הפונטיקה.

הספר מלווה בתמונות הדגמה ובאיורים אנטומיים.

  • כריכה רכה
  • 344 עמודים

שאלות ותשובות על צרידות ועל קול בריא

מה לעשות כשמופיעה צרידות?

קודם כל יש לגשת למיד לרופא אף אוזן גרון לאתור הבעיה ,לאיבחון ולהתייעצות. לאחר מכן כשהגרון נקי לגמרי כדאי להתחיל בתרגילים המתוארים בספר "הצרידות" ולעבוד לפי ההוראות הניתנות.

מהן הסיבות להווצרות יבלות על מיתרי הקול?

חכוך יתר של מיתרי הקול הנגרם מצעקות עקב הטחתם זה בזה בכח . סטיה מוגזמת מטון הדיבור הטבעי. דיבור בלתי פוסק המלווה במתח מתמיד, וארגון גופני לקוי המביא לנשימה רדודה המביאה לחוסר אויר חוסר יכולת לסיים משפט עקב כך דיבור ללא אויר גורם למאמץ ולחכוך יתר של מיתרי הקול הגורם ליבלות.

מה זה נשימה מהבטן?

הבטן כידוע איננה איבר נשימה אלא איבר עיכול. שרירי הבטן הם שרירי עזר נשימתיים. כיצד מתבצע תהליך הנשימה? בזמן שאיפת האויר הצלעות התחתונות של בית החזה ה11 וה12 מתרחבות לצדדים כמו אקורדיון נפתח. הסרעפת יורדת למטה ודוחפת את איברי הבטן החוצה באופן טבעי. בזמן נשיפת האויר שרירי הבטן מתכווצים פנימה דוחפים את אברי הבטן כלפי מעלה, אלה דוחפים את הסרעפת, וזו דוחפת את הראות . האויר נדחף מעלה דרך קנה הנשימה עובר דרך מיתרי הקול ועוזר לסגירתם בזמן הוצאת צליל. זהו תפקידם של שרירי הבטן לעזור בתמיכה בצליל, כך שהמאמץ מתבצע הרחק מאזור מיתרי הקול.

מדוע כשקמים בבוקר הקול נשמע צרוד ונמוך?

כשקמים בבוקר לאחר שנת לילה, מחזור הדם עייף ועצל. זרם הדם הנמוך בשרירים מקשה על מערכת הקול לפעול, ולכן הקול נמוך. כדי להחזיר לקול את צלילותו, כדאי להתעמל להמרצת מחזור הדם ולנשום נשימות עמוקות. כמו כן, מומלצות מקלחות חמות וקרות לסירוגין.

כיצד משפיע עודף ליחה על הקול?

עודף ליחה גורם לשיעול קולני או לכחכוח מטריד, וכך משפיע לרעה על הקול. עודף ליחה יכול לנבוע מסיבות שונות שמקורן באף, בריאות או בקיבה. אם הפרשה מוגברת של ליחה נמשכת לאורך זמן, יש לפנות לרופא אף-אוזן-גרון לאבחון מקור ההפרשה. לטיפול טבעי נוגד ליחה ראה פרק "שמירה על בריאות הקול.

האם צריך לכחכח כאשר יש גירוי בגרון?

לא - אסור לכחכח! כחכוח המלווה בהוצאת קול גורם לשפשוף ולמתח במיתרי הקול ומגדיל כל נזק או בצקת הקיימים בהם. אם יש גירוי, עדיף להשתעל, לבלוע מים או לבלוע רוק. אם בכל זאת חייבים לכחכח, עשו זאת ללא קול, כדי שלא להטיח את המיתרים זה בזה. דרך נוספת היא לסתום קלות את האף ולשאוב את הליחה פנימה באמצעות הגרון בלבד. יש לשאוב את הליחה לכיוון מעלה, כמו נחירה תוך שאיפה, ואז לבלוע או לירוק החוצה.

משקה ביצים "גוגל מוגל" - סגולה או אגדה?

גוגל מוגל הוא משקה מחלמון ביצה טריה מעורבל עם דבש וחלב, ולעתים גם בתוספת מעט קוניאק או רום.
למשקה יש מוניטין רב-שנים של תרופת קסם לשיעול, כאבי גרון וצרידות. אם הבעיה היא דלקת נגיפית, המשקה יכול להקל על התסמינים. אך אם הסיבה היא מקור אחר, המשקה לא יביא לריפוי.

האם נכון ללחוש כאשר הקול צרוד?

לא. כאשר לוחשים, לא משתמשים בחללי התהודה והלחישה מונעת רעידה תקינה של מיתרי הקול.
התוצאה היא מאמץ יתר של המיתרים לפיצוי על היעדר עוצמת הקול וכן תופעות נלוות נוספות.